Śląsk – najlepsze atrakcje dla dzieci
Weekend lub wakacje na Śląsku z dzieckiem mogą być bardzo ciekawe, ponieważ region ten jest pełen atrakcji dla najmłodszych. Jedna z nich to wesołe miasteczko w Chorzowie, gdzie proponowane są następujące możliwości rozrywki: kilkanaście rodzajów karuzel, kolejka górska, diabelski młyn, rollercoaster, trampoliny, gaj urwisów, gabinet luster, pokój gier. Budowę kompleksu rozpoczęto wiele lat temu, w 1956 roku. Miasteczko działa do dziś i co roku przyciąga dużą liczbę turystów żądnych ciekawych wrażeń.
W Żorach czeka na turystów miasteczko westernowe, które przeniesie zwiedzających do XIX wieku, w samo serce Teksasu. Scenografia niczym z filmu o Dzikim Zachodzie sprawi, że zabawa w Indian, szeryfów czy złych rewolwerowców stanie się bardziej realistyczna. Dla najmłodszych przygotowano kino 5D, park rozrywki z karuzelami oraz zjeżdżalniami, strzelnice, minizoo, wioskę indiańską, pokazy iluzji, inscenizacje napadu na bank oraz stoisko do strzelania z łuku.
Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Śląska jest park doświadczeń w miejscowości Podzamcze. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić, jak działa symulator lotów, kalejdoskop, pryzmat, wir wodny, telegraf akustyczny oraz wykonać fizyczne doświadczenia. Do dyspozycji rodzin został oddany całoroczny tor saneczkowy oraz dom legend i strachów.
Górnośląski Park Etnograficzny to muzeum-skansen. Wśród obiektów, jakie warto zwiedzić, znajdują się chałupy z XVIII oraz XIX wieku, szopy dla owiec, szałas pasterski, spichlerz z piwnicą. Także kamienna kapliczka z 1910 roku z figurką Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Ogrody zoologiczne
Do najważniejszych obiektów Chorzowa należy Śląski Ogród Zoologiczny. Obiekt powstał w 1958 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 47 hektarów. Odwiedzający mogą podziwiać 75 gatunków ssaków, 72 – ptaków, 41 – gadów, 4 – płazów, 105 – ryb oraz 27 – bezkręgowców.
Kolejna znana placówka tego typu to wrocławskie zoo. Kilkanaście lat temu było planem filmowym słynnego telewizyjnego programu „Z kamerą wśród zwierząt”. Jest to najstarszy ogród zoologiczny na terenie Polski. Otworzono je w XIX wieku, a dokładniej w 1865 roku. Instytucja prowadzi specjalne lekcje edukacyjne skierowane głównie do młodzieży szkolnej.
Do ciekawych śląskich parków zalicza się także Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, łączący elementy edukacyjne oraz rekreacyjne. Do największych atrakcji tego miejsca zalicza się daniele oraz muflony swobodnie przechadzające się po parku. W zagrodach można podziwiać żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki i jenoty. Atrakcje stanowią również sowiarnia oraz sokolarnia. Placówka przyciąga fotografów, którzy mogą zrobić zdjęcia zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Innym miejscem, które pozwoli dzieciom poznać tajemnice przyrody, jest zagroda żubrów w Pszczynie.
Parki na Śląsku
Rodziny z dziećmi mogą udać się na wycieczki do krajobrazowych parków narodowych. Występują na terenie tylko 5 krajów: Polski, Słowacji, Czech, Słowenii i Ukrainy. Na terenie województwa śląskiego funkcjonuje 8 takich placówek. Są to: Załęczański Park Krajobrazowy, Lasy nad Górną Liswartą, Park Krajobrazowy Stawki, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz Żywiecki Park Krajobrazowy.