Niedziele pracujące – dla kogo?
Zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, sprzedaż w niedziele została zakazana. Na początku sklepy były otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, obecnie tak zwana handlowa niedziela jest tylko raz w miesiącu. Zakaz handlu w niedziele dotyczy osób, które podpisały umowy o pracę.
Według przepisów towary mogą być sprzedawane w niedziele przez właściciela sklepu lub osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne. W myśl 151. artykułu Kodeksu pracy wykonywanie obowiązków w niedziele i święta dopuszcza się w przypadku:
- prowadzenia akcji ratowniczych,
- transportu i komunikacji,
- zakładowych służbach ratowniczych oraz pożarnych,
- pilnowania mienia i ochrony osób,
- wykonywania prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (np. w gastronomii lub zakładach świadczących usługi dla ludności),
- rolnictwa i hodowli,
- pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
Praca w niedziele a dzień wolny
Za wypełnianie obowiązków w dni ustawowo wolne pracodawca musi udzielić podwładnym innego dnia wolnego. Ma na to 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po danej niedzieli. Jeśli z jakichś przyczyn wykorzystanie takiego dnia nie jest możliwe, to musi on nastąpić do zakończenia okresu rozliczenia. Osoba zatrudniona, która pracowała w niedzielę tylko kilka godzin (np. 4), ma prawo do całego dnia wolnego.
Czasami może zdarzyć się tak, że nawet do końca okresu rozliczeniowego nie uda się odebrać wolnego dnia. W takiej sytuacji przełożony musi wypłacić podwładnemu wynagrodzenie za pracę w święto. Rekompensata za pracę w niedzielę liczona jest od każdej nadgodziny i wynosi 100% stawki godzinowej.
Wynagrodzenie za pracę w święto
Kwestia zapłaty za świąteczne dni wygląda tak samo, jak w przypadku niedziel. Dni ustawowo wolne od pracy to:
- Nowy Rok (1 stycznia),
- Święto Trzech Króli (6 stycznia),
- pierwszy oraz drugi dzień Wielkiej Nocy,
- Święto Państwowe 1 Maja (tak zwane Święto Pracy),
- Święto Narodowe 3 Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- Boże Ciało,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- Wszystkich Świętych (1 listopada),
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada),
- pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (25-26 grudnia), Wigilia nie jest dniem wolnym.