Praca w Czechach dla Polaków
Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) podają, że Czechy są krajem Unii Europejskiej, w którym w 2019 roku odnotowano najniższe bezrobocie. Dodatkowo dane podawane przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) potwierdzają, że obecnie stopa bezrobocia w Czechach jest najniższą dotąd zarejestrowaną wartością w historii kraju i wynosi 3,7%.
Polacy na wyjazd w celach zarobkowych decydują się dość często. Wzrost liczby osób emigrujących zanotowano w 2004 roku, kiedy wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej podejmowanie pracy w innych krajach członkowskich stało się łatwiejsze. Popularnymi kierunkami były między innymi Niemcy oraz Wielka Brytania. Obecnie coraz więcej rodaków wybiera Czechy. Może to być spowodowane nie tylko dobrą koniunkturą u naszych południowych sąsiadów, ale również obawą Polaków przed zamachami terrorystycznymi, jakie przez ostatnie lata miały miejsce w państwach Zachodniej Europy.
Jak zatem wygląda sytuacja na czeskim rynku pracy? Praca w Czechach od zaraz dotyczy wielu dziedzin gospodarki. Są to między innymi: motoryzacja, spedycja, logistyka, finanse, IT oraz sektor produkcyjny. Czeskie firmy poszukują spawaczy, monterów układów hamulcowych, lakierników, szlifierzy, tokarzy, ślusarzy, elektryków, kierowców, operatorów maszyn, techników, a także kierowców.
Do atutów Polaków zalicza się nie tylko rozbudowane kompetencje, umiejętności, ale również znajomość języków obcych. Wiele firm decydujących się na zatrudnienie naszych rodaków oferuje bonusy, np. transport do miejsca wypełniania obowiązków czy dofinansowanie posiłków. Praca w Czechach z zakwaterowaniem to dla wielu Polaków o wiele lepsza opcja niż zatrudnienie w polskich miastach.
Zarobki w Czechach
Średnie zarobki w Czechach sięgają w przeliczeniu na polską walutę ponad 4000 zł. Na najwyższe pensje mogą liczyć managerowie, kierownicy oraz wysokiej klasy specjaliści z bogatym doświadczeniem. Tuż za nimi w rankingu najlepiej opłacanych stanowisk znajdują się pracownicy przemysłu oraz administracji biurowej. Niższe wypłaty otrzymują osoby pracujące w takich branżach jak: rolnictwo, hotelarstwo, gastronomia, turystyka oraz osoby zatrudnione przy prostych pracach fizycznych. Jednak dalej są to wyższe wynagrodzenia niż na tych samych stanowiskach w Polsce.